"P.Er Ali ÇAĞMAN Hakkında Çıkan Haberler"
Eklenme Tarihi: 26.01.2015 20:29:54

1.     BAZI BASIN YAYIN ORGANLARI TARAFINDAN P.ER ALİ ÇAĞMAN’IN ASKERLİK DURUMUYLA İLGİLİ SAĞLIK İŞLEMLERİ VE SON GÜNLERDE POLİS TARAFINDAN ARANMASI KONUSUNDA EKSİK VE ÇARPITILMIŞ BİLGİLER SUNULARAK KAMUOYUNUN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.

2.     KONU İLE İLGİLİ GEÇMİŞ TARİHLERDE DE BENZERİ HABERLER YAYIMLANMIŞ VE GÜV.K.K.LIĞI TARAFINDAN P.ER ALİ ÇAĞMAN’IN ASKERLİK VE SAĞLIK DURUMU İLE İLGİLİ GEREKLİ AÇIKLAMALAR BASINA YAPILMIŞTIR.

3.     KAMUOYUNUN AYDINLATILMASI AÇISINDAN, KONUNUN AŞAĞIDA ÖZETLE İFADE EDİLDİĞİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİĞİNİN BİLİNMESİNDE FAYDA GÖRÜLMEKTEDİR;

A.     P.ER ALİ ÇAĞMAN, 20 HAZİRAN 2012 TARİHİNDE GEÇİRDİĞİ BİR  TRAFİK KAZASI NETİCESİNDE BOYUN OMUR KEMİKLERİNDE KIRIK OLUŞTUĞU SEBEBİYLE SAĞLIK DURUMUNUN ASKERLİK YAPMAYA ELVERİŞLİ OLMADIĞINI GEREKÇE GÖSTEREREK YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEK İSTEMEMEKTE, ANCAK DURUMU İLE İLGİLİ GÜV.K.K.LIĞI SAĞLIK YETENEĞİ TÜZÜĞÜ’NE UYGUN SAĞLIK KURULU RAPORU SUNAMAMAKTADIR. KONU KENDİSİ VE AİLESİ TARAFINDAN MAHKEMEYE TAŞINMIŞ VE MAHKEME SÜRECİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. ASKERE ALINMAMASI İÇİN MAHKEME TARAFINDAN HERHANGİ BİR ARA EMRİ VERİLMEMİŞTİR. P.ER ALİ ÇAĞMAN İHTİYAÇ DUYULAN İŞLEMLERİN TAMAMLANMASINA YANAŞMADIĞI VE BU KONUDAKİ ÇAĞRILARA DA İCABET ETMEYEREK SAKLANDIĞI İÇİN BAKAYA DURUMUNA DÜŞMÜŞTÜR.

B.     İLGİLİNİN BAKAYA DURUMU SEBEBİYLE POLİS TARAFINDAN DA ARANMAKTA OLDUĞU BİR SAFHADA, ÇEŞİTLİ GİRİŞİMLERİ OLMUŞTUR. BU KEZ DE PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARI OLDUĞU İDDİASI GÜNDEME GETİRİLMİŞ VE GÜV.K.K.LIĞINDAN YARDIM TALEBİNDE  BULUNULMUŞTUR. KENDİSİNE ULAŞILAMADIĞI İÇİN 21 OCAK 2015 TARİHİNDE AİLESİ İLE TEMAS SAĞLANMIŞ VE HEM TEDAVİSİNİN YAPILMASI HEM DE EKSİK SAĞLIK İŞLEMLERİNİ TAMAMLAMAK ÜZERE GÜLSEREN EĞİTİM MERKEZİNE GİTMESİ İSTENMİŞTİR.

C.     DAHA ÖNCE ARANDIĞINDA ULAŞILAMAYAN VE AİLESİ TARAFINDAN POLİSE NEREDE OLDUĞUNUN BİLİNMEDİĞİ İFADE EDİLEN P.ER ALİ ÇAĞMAN, AİLESİ İLE YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMESİNİN HEMEN SONRASINDA, AİLESİNİN ARANDIĞI TELEFON HATTINDAN GÜV.K.K.LIĞININ İLGİLİ BİRİMLERİNİ BELİRLİ ARALIKLARLA ÜÇ KEZ TELEFON İLE ARAYARAK; ASKERE KATILMAYACAĞINI, İŞLEMLERİNİ YAPMAYACAĞINI BELİRTMİŞ VE HER DEFASINDA GÖREVLİLERİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETMİŞTİR. BU DURUM ÜZERİNE İLGİLİ ALEYHİNE ŞİKÂYETTE BULUNULMUŞ VE HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILMIŞTIR. İLGİLİNİN TUTUKLANMASI İÇİN MAHKEME TARAFINDAN TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARILMIŞTIR.

4.     GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMADA; GEÇİRDİĞİ TRAFİK KAZASINDA UĞRADIĞI BOYUN OMUR KIRIKLARI NEDENİYLE SAĞLIK DURUMUNUN ASKERLİK YAPMAYA ELVERİŞLİ OLMADIĞINI İLERİ SÜREN, ANCAK TÜZÜĞE UYUMLU SAĞLIK RAPORU SUNAMAYAN P.ER ALİ ÇAĞMAN’IN ; 

A.     KKTC 2’NCİ LİG TAKIMI GAZİKÖY SPOR KULÜBÜ GENÇ TAKIMINDA 2012-2013 SEZONUNDA FUTBOL OYNADIĞI,

B.     BAHSE KONU TRAFİK KAZASINDAN SONRA İLGİLİ TAKIMDA FUTBOL OYNAMAK MAKSADIYLA 15 EKİM 2012 TARİHİNDE FUTBOL OYNAMASINA ENGEL TEŞKİL EDECEK HERHANGİ BİR PATOLOJİK BULGU OLMADIĞINA DAİR BAŞKA BİR HASTANEDEN RAPOR ALDIĞI VE KIBRIS TÜRK FUTBOL FEDERASYONUNA SUNDUĞU,

C.     TRAFİK KAZASI GEÇİRDİĞİ 20 HAZİRAN 2012 TARİHİNDEN SONRA 03 KASIM 2012 - 09 MART 2013 TARİHLERİ ARASINDA OYNANAN 13 RESMİ FUTBOL KARŞILAŞMASINDA TAKIMINDA SAHADA FUTBOL OYNADIĞI,

Ç.     ÖZELLİKLE 12 MART 2013 TARİHİNDE “ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR” ÖN RAPORU SUNDUKTAN BEŞ GÜN SONRA 17 MART 2013 TARİHİNDE ÇANAKKALE’DE OYNANAN ÇANAKKALE - GAZİKÖY GENÇLER FUTBOL KARŞILAŞMASINDA MAÇ BOYUNCA YER ALDIĞI HUSUSUNDA TESPİTLER YAPILMIŞ VE BU HUSUSTA GEREKLİ BELGELER ELDE EDİLMİŞTİR. SÖZ KONUSU BELGELER, HALEN DEVAM ETMEKTE OLAN DAVADA KULLANILMAK ÜZERE İLGİLİ MERCİLERE GÖNDERİLMİŞTİR.

D.     ARZU EDİLMESİ HALİNDE, P.ER ALİ ÇAĞMAN’IN SPORCU KİMLİĞİYLE İLGİLİ BİLGİLER KIBRIS TÜRK FUTBOL FEDERASYONUNUN WWW. KTFF.ORG ADLI İNTERNET SİTESİNDEN TEMİN EDİLEBİLİR. YUKARIDAKİ TESPİTLERİ KAMUOYUNUN TAKDİRLERİNE BIRAKIYORUZ.

5.     GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDA ASKERLİK İŞLEMLERİ DÂHİL TÜM İŞLEMLER, YASAL MEVZUATA UYGUN OLARAK YÜRÜTÜLMEKTEDİR. BU ÇERÇEVEDE, POLİS TARAFINDAN ARANAN P.ER ALİ ÇAĞMAN’IN BİRLİĞİNE KATILMASI, GEREKİYORSA TEDAVİSİNİ YAPTIRMASI, NOKSAN KALAN SAĞLIK İŞLEMLERİNİ TAMAMLAMASI, ÇIKACAK SONUCA GÖRE HAREKET ETMESİ VEYA BU SÜREÇTE TAMAMLANMASI HALİNDE YARGI KARARI DOĞRULTUSUNDA ASKERLİK İŞLEMİNİ SONUÇLANDIRMASI GEREKMEKTEDİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGI İLE DUYURULUR.