"IŞIK-2015 Uluslararası MAK Tatbikatı"
Eklenme Tarihi: 27.04.2015 09:06:58

IŞIK-2015 ULUSLARARASI MUHAREBE ARAMA KURTARMA TATBİKATI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk kez katıldığı uluslararası askeri tatbikat olan IŞIK-2015 Uluslararası Muharebe Arama Kurtarma Tatbikatı Hava Kuvvetleri Komutanlığının ev sahipliğinde 3’üncü Ana Jet Üssü Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi/KONYA’da 29 Mart-10 Nisan 2015 tarihleri arasında icra edilmiştir. KKTC’yi temsilen Güv.K.K.lığından bir Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timinin katıldığı tatbikata Türkiye’nin yanı sıra ABD, İspanya, Macaristan, Romanya ve Azerbaycan, Hava ve Kara Kuvvetlerinin yanında Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma Timleri ile Almanya, Gürcistan, Cezayir, Şili, Hırvatistan, Kenya, Libya, Ukrayna ve Pakistan ise gözlemci olarak katılmıştır.

Söz konusu tatbikata Muharebe Arama Kurtarma Timlerine ilaveten ABD MC 130 Askeri Kargo ve Nakliye Uçağı ve CV-22 Taktik Kargo Muharebe Helikopteri ile, İspanya CN-295 Casa Uçağı ile, Romanya SOCAT Helikopteri ile, Azerbaycan Mİ-17 helikopteri ile, TSK ise AWACS Erken Uyarı Uçağı, S-70, UH-1, UH-60 Helikopterleri, F-16 Savaş Uçağı ve ilk kez uluslararası bir tatbikatta denenen Milli Helikopter T-129 Atak Helikopteri ile iştirak etmiştir.

Tatbikatta karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılmış, olası harekâtlarda müşterekliğin sağlanmasına yönelik ortak eğitimler icra edilmiştir. Genel olarak düşman bölgesine zorunlu inmek zorunda kalan dost hava personelinin kurtarılmasına yönelik Personel Kurtarma Konseptine dayalı Muharebe Arama Kurtarma Operasyonları, Meskûn Mahal Yakın Hava Desteği, Hava İndirme ve Hava Üssü Kurma, Konvoy Koruma, Her türlü Ortamda Sıhhi Tahliye, Paraşütle Yüksek İrtifa Atlayış Yüksek İrtifa Açış ve Havadan Sızma, Düşman Bölgesine Sızma ve Sıyrılma, Kaçma Kurtulma ve Hayatta Kalma, Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi Planlaması, Deniz Üzeri Kurtarma, Fast Rope ve Dağ Kurtarma Eğitimleri, katılımcı ülkelerle müşterek planlamaya uygun olarak müşterek olarak icra edilmiştir.

08 Nisan 2015 tarihinde icra edilen seçkin gözlemci gününe Güv.K.K.lığını temsilen Güv.K.K.Yrd. Tuğg. Erdinç KORKUTER de katılmıştır.

            KKTC Güv.K.K.lığı MAK Timi ilk kez katılmış olduğu uluslararası tatbikatta başarılı çalışmaları ile katılan ülkelerin takdir ve saygısını kazanmış, KKTC’yi en iyi şekilde temsil ederek, verilecek her türlü görevi başarıyla yerine getirecek hazırlık seviyesi ve azminde olduğunu bir kez daha kanıtlayarak tatbikatı tamamlamış olup 10 Nisan 2015 tarihinde Ada’ya dönmüştür.